Auction archive: Lot number 23

Václav Tikal (1906-1965)

Auction 06.05.2021
6 May 2021
Opening
CZK650,000
ca. US$30,221

Václav Tikal (1906-1965)

Auction 06.05.2021
6 May 2021
Opening
CZK650,000
ca. US$30,221

Snící masturbant
olej, plátno, 1944, 31,5 x 23 cm, rám, Tikal se poprvé seznámil se surrealismem koncem 30. let prostřednictvím reprodukcí surrealistických obrazů v revui Minotaure. Toto seznámení bylo pro Tikala klíčové a ovlivnilo jeho tvorbu po několik dalších desítek let. Zejména pak obrazy Dalího a Chirica. Tikal sám v rozhovoru uvedl: „Bylo to pro mne zjevení. Viděl jsem, že jen touto cestou se dá vyjádřit zběsilost událostí našeho času. Proto jsem se začal hlouběji zajímat o surrealismus“. Spící masturbant (1944) nepřímo odkazuje na Dalího obraz Velký masturbant z roku 1929. Změť střípků se postupně mění v neurčitý skelet lidské postavy, které ze strany podpírají dlouhé tenké tyče. Na ramenech této bezvládné postavy spočívá fantaskní maska zaujímající podobu lidské hlavy. Barevnost v Tikalových obrazech definuje imaginární nebo i konkrétní realitu

6 May 2021
Aukční síň Vltavín
Masarykovo nábřeží 36
11000 Prag 1
Czech Republic
aukce@galerie-vltavin.cz
+420 224930340

Snící masturbant

6 May 2021
Aukční síň Vltavín
Masarykovo nábřeží 36
11000 Prag 1
Czech Republic
aukce@galerie-vltavin.cz
+420 224930340