Snící masturbant
olej, plátno, 1944, 31,5 x 23 cm, rám, Tikal se poprvé seznámil se surrealismem koncem 30. let prostřednictvím reprodukcí surrealistických obrazů v revui Minotaure. Toto seznámení bylo pro Tikala klíčové a ovlivnilo jeho tvorbu po několik dalších desítek let. Zejména pak obrazy Dalího a Chirica. Tikal sám v rozhovoru uvedl: „Bylo to pro mne zjevení. Viděl jsem, že jen touto cestou se dá vyjádřit zběsilost událostí našeho času. Proto jsem se začal hlouběji zajímat o surrealismus“. Spící masturbant (1944) nepřímo odkazuje na Dalího obraz Velký masturbant z roku 1929. Změť střípků se postupně mění v neurčitý skelet lidské postavy, které ze strany podpírají dlouhé tenké tyče. Na ramenech této bezvládné postavy spočívá fantaskní maska zaujímající podobu lidské hlavy. Barevnost v Tikalových obrazech definuje imaginární nebo i konkrétní realitu
Provenience: z pozůstalosti Ludvíka Kundery (básník, dramatik, prozaik, překladatel z němčiny, editor, literární historik, zakladatel Skupiny RA a člen Sdružení Q. Byl spjatý s avantgardními směry, především surrealismem)
Snící masturbant