Auction archive: Lot number 27

Arne Ekeland

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK300,000 - NOK350,000
ca. US$34,791 - US$40,590
NOK250,000
ca. US$28,993

Arne Ekeland

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK300,000 - NOK350,000
ca. US$34,791 - US$40,590
NOK250,000
ca. US$28,993

"Vårdans" 1945 Olje på plate, 80x64 cm Signert nede til høyre: Arne Ekeland 45 LITTERATUR Henrik Finne "Arne Ekeland", Kunsten i dag, Oslo 1946-1947, side 20-37 Øyvind Strom Bjerke: "Arne Ekeland", Trondhjems Kunstforening 1984, Trondhjem 1984 "I 1946 avholdt Ekeland en separatutstilling i København hvor alle hans vesentlige verker fra krigsårene var med: utstillingen vakte stor oppsikt, men ble ikke vist i Norge. Et uttrykk for Ekelands sentrale posisjon i norsk kunst i de første årene etter krigen, er at Per Rom valgte ham og Henrik Sørensen som tema for det første nummer av tidsskriftet Kunsten i dag i 1947. Henrik Finne skrev der en artikkel som er blitt stående som en av de viktigste omtaler av Ekelands kunst." Finne skriver om Ekeland: "I all sin sammensatte rikdom stod denne rystende personlighet meislet i vår bevissthet: maleren, dikteren og den revolusjonære. I Arne Ekelands person er disse tre smeltet sammen til en enhet, og ethvert forsøk på å skille dem fra hverandre eller framheve den ene på den andres bekostning, ville redusere denne helheten til en torso." Finne side 21 Maleriet viser hvordan Ekeland i denne perioden blant annet hentet inspirasjon fra tidlig italiensk renessanse kunst med sine slanke figurer og dets strenge symmetriske oppbygning viser Ekelands beundring for Sandro Botticellis (1445-1510) kunst. Finne skriver om Ekeland som "maleren, dikteren og den revolusjonære."

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770