"Vårkveld, Sortland" 1913 Olje på lerret, 60x80 cm Signert og datert nede til venstre: Bernt Tunold 1913 UTSTILT Bergen Kunstforening 1946, kat. nr 154 "Bernt Tunold" Bergen Billedgalleri 1960, kat. nr 27, avbildet i utstillingskatalog side 13. "Bernt Tunold 1877-1946" Salongen kunst og antikviteter, Bergen 1988, kat. nr 4, avbildet i utstillingskatalog, Bergen Billedgalleri 1991 "Bernt Tunold - Malerier" Oslo Kunstforening 1992, kat. nr 12 LITTERATUR Ingebjørg Astrup: "Bernt Tunold" 1988 Einar Wiig: "Bernt Tunold", Bergen 1991, avbildet side 78 Motivet "Vårkveld" fra Sortland er et typisk eksempel på innflytelsen fra Olav og Frida Rustis filosofi om at kunstnere har røtter i sitt eget landskap. Dette preget Tunolds malerkunst med motivkretser som spente fra den gamle bondekulturen på Vestlandet til naturmotiver som "Vårkveld".