Auction archive: Lot number 1

Frederik Collett

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK60,000 - NOK80,000
ca. US$6,958 - US$9,277
Auction archive: Lot number 1

Frederik Collett

Modern and Older
17 Nov 2015
NOK60,000 - NOK80,000
ca. US$6,958 - US$9,277

Vårløsning, 1914 Olje på lerret, 70x95 cm Signert og datert nede til venstre: F C 14 LITTERATUR Vidar Poulsson: "Frederik Collett" i "Norsk kunstnerleksikon" Oslo 1982, bind 1, side 420-422 Arne Stenseng: "Frederik Collett" Oslo 1947 Ingrid Blekastad: "Naturalisten Frederik Collett" Lillehammer Kunstmuseum 1997 Frederik Collett var den første norske maleren som fikk bygget seg et frilufts-atelier. Han hadde sett dette i bruk av de engelske malerne under sitt studieopphold i Wales, og konstruerte flere ulike typer, både til seg selv og for andre. Disse enkle brakkekonstruksjonene gjorde det mulig å sitte ute, selv midtvinters og male direkte etter naturen. Når Colletts lærer Gude, som også var opptatt av friluftsmaleriet, nøyde seg med å samle skisser i den frie natur, tilstrebet de engelske malerne å male hele bildet ferdig utendørs. Helst skulle de også bare male under identiske lys- og værforhold. Den samme metoden ble senere tatt i bruk av de franske impresjonistene - Collett kom også til å sverge til denne arbeidsformen. I 1888 skrev Andreas Aubert i Dagbladet: "Blandt vor Generations Friluftsmalere er, saavidt jeg ved, Collett den første her hjemme. En Stund før Thaulow og Werenskiold kom hjem, byggede han sig et flytbart Skur som han kunde male ude i midtvinters. Hans Opfatning og hans maleriske Udførelse er lige originale. I en djerv Teknik skildrer han Vinterens Dvale under det hvide Snedekke med det sorte Elveløbs langsomme og tungsindige livspuls."

Auction archive: Lot number 1
17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770

Auction archive: Lot number 1
17 Nov 2015
Blomqvist Kunsthandel AS
Tordenskiolds gate 5
0160 Oslo
Norway
kunst@blomqvist.no
+47 (0)22 708770