Vas, Mona Morales Schildt för Kosta
Konstglas, delvis blåtonat. Signerad och etikettmärkt. Mindre stötmärken. (Höjd 14) Proveniens: Arkitekt Sven och Marianne Trädgårdhs samlingar kulturföremål och antikviteter. Hängiven samlare under decennier och driven medlem i Nordstjärnan.