Vas: Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg sent 1940-tal, fajans, päronformad, dekor droppande uppåt i blått, höjd: 12 cm, signerad: ”(ankare) (studiohanden) (utropstecken)” i blått = Stig Lindberg, inristat i leran: SW eller MS. Ljusstake: Stig Lindberg (1916-1982) för Gustavsberg 1963, fajans, kubisk, ljusblå med mörkblå cirklar, 6, 7 x 6, 7 cm, signerad: ”(studiohanden) Stig L 63