Auction Pricedatabase

Auction: Modern Art & Design
was auctioned on: 10 May 2017
Upcoming auctions Auction Pricedatabase

Victor Vasarely, Fogyoo

Archive
Estimate: SEK400,000 - SEK500,000
ca. US$45,551 - US$56,939
Price realised:  SEK560,000
ca. US$63,771
Lot number 703, Views: 76

VICTOR VASARELY Ungern/Frankrike 1908-1997 FOGYOO Signerad Vasarely samt signerad och daterad på baksidan 3398 Vasarely 1983. Akryl på duk, 97 x 93 cm. . Äktheten bekräftad av Pierre Vasarely The authencity is confirmed by Pierre Vasarely. . Victor Vasarely föddes i den ungerska staden Pécs 1906. Han började studera medicin vid universitetet i Budapest vid 20 års ålder men övergav dessa studier efter två års tid. Han ville följa sitt hjärtas röst och hängav sig därefter konsten. Den korta medicinska karriären skulle dock lämna sina spår hos Vasarely, hans strikta metodiska sinne, objektiviteten och det outsinliga törstandet efter kunskap är alla spår efter denna period. Han började studera vid Mühely i Buapest där man följde principerna från Bauhaus i Tyskland, något som starkt skulle påverka Vasarelys konst. Under perioden i Budapest initierade han sig själv till de konstruktivistiska tendensera och upptäckte därigenom den abstrakta konsten. Han lämnade sedermera hemlandet och bosatte sig i den franska huvudstaden där han började arbeta som grafiker på en reklambyrå. Han börjar nu utveckla sin typiska stil och strävar här konstant efter en förenkling och schematisering av objektet i sina målningar: "pure form and pure color can signify the world." Det var under Vasarelys svartvita period under 1950- och början av 1960-talet som han utvecklade och definierade alla huvudsakliga komponenter som sedan skulle bli känt som den så kallade op-konsten, en unik estetik och stil som för alltid kommer att förknippas med Vasarelys namn. 1965 deltog Vasarely i utställningen Responsive Eye på MoMA i New York, en utställning helt tillägnad den optiska konsten. Såväl press som publik uppskattade utställningen och utnämnde i och med detta Victor Vasarely som uppfinnaren och skaparen av op-konsten.

Informations about the auction
Auction house: Stockholms Auktionsverk
Title: Modern Art & Design
Date of the auction: 10 May 2017 - 11 May 2017
Address: Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
[email protected] · +46 (0)8 4536750 · +46 (0)8 242407