Auction archive: Lot number 658

Waldemar Lorentzon, La fille au pot de fleurs

Modern Art & Design
25 Apr 2012 - 26 Apr 2012
SEK200,000 - SEK250,000
ca. US$29,694 - US$37,118
SEK190,000
ca. US$28,209

Modern Art & Design
25 Apr 2012 - 26 Apr 2012
SEK200,000 - SEK250,000
ca. US$29,694 - US$37,118
SEK190,000
ca. US$28,209

WALDEMAR LORENTZON 1899-1984 La fille au pot de fleurs Signerad Lorentz. Olja på duk, 60 x 49 cm. Sannolikt utförd 1924 UTSTÄLLD Exposition des Peintres Scandinaves, Maison Watteau, Atelier Fernand Léger Paris 1924 Waldemar Lorentzon av vännerna kallad "Walle", hängav sig under tjugotalet framför allt åt kubismen. Genom ingenjör Egon Östlund, konstsamlare och mecenat, träffade Lorentzon tillsammans med kusinerna Axel och Erik Olson den varmt beundrade Gösta Adrian-Nilsson - GAN - sommaren 1919. Ett möte som hade en avgörande betydelse för den unge skomakarlärlingen. GAN delgav sin syn på den samtida konsten och diskuterade den dynamiska proportionen och de andra konstteorierna som han några år senare publicerade i häftet Den gudomliga geometrien. Han uppmuntrade dessutom de unga tre att realisera sina konstnärsdrömmar. Hösten 1919 fick Lorentzon möjlighet att studera i Stockholm. Först gick han på Carl Wilhelmsons skola och påföljande år hade han Axel Wallert som lärare på Althins. Resultaten från dessa två år ställdes ut i Halmstad hösten 1921. I början av februari 1924 begav sig kusinerna "Walle" och Erik Olson till Paris och försynt knackade de på GAN:s dörr, som redan befann sig i konstens huvudstad. De två unga fattiga konstnärerna från Halmstad fann sig snabbt tillrätta i Montparnasses konstnärskvarter. De bosatte sig i samma hus som GAN på 86, rue Nôtre-Dame-des-Champs, där även Fernand Léger hade sin ateljé och skola Académie Moderne. Första mötet med denne konstnärsgigant blev en betydelsefull vändpunkt i de båda svenskarnas konstnärskap. I Légers ateljé arbetade de flitigt och inspirerat, och de inhämtade all kunskap den store mästaren lärde ut på akademin. Dessvärre tvingades "Walle" att resa hem bara efter några månader på grund av att pengarna tagit slut. Men i slutet av oktober ställde Fernand Léger ut tillsammans med sina skandinaviska elever: Otto G Carlsund, Franciska Clausen Erik Olson och Waldemar Lorentzon Utställningen skulle ha öppnats den 20 oktober, men Walles dukar hade ännu inte anlänt från Sverige och man fick skjuta på vernissaget till den 28 oktober. Erik Olson skrev om utställningen i ett brev till brodern Axel: "Det är nu överståndet - allt bråket med den försenade utställningen. Om aftonen d 27 kl 8 anlände Lorentz' bilder. Vi fingo ut dem tack vare Légers hjälp. Utställningen hängdes - och nästa dag, den 28 okt kl 2 e.m. öppnades Maison Watteau med vår vernissage. Publiken var talrik och intresset stort. Självaste Grünewald gav mig vitsord [.] Jag är mycket glad över att Walles tavlor hunno fram i "Grevens tid". Han har dock en sabla tur . Hans tavlor skilja sig ganska mycket från vår stil. Där är mera Picasso och Severini, en helt annan ton i våra [.] Walles vägg vittnar om ett gott målartemperament. Vi andra verka mera kyliga i formen, mindre sinnliga i färgen, mer konstruktiva som Léger." Den aktuella målningen La fille au pot de fleurs ingick i utställningen på Maison Watteau och visar prov på Légers undervisning där han lärde sina elever att bygga sina motiv arkitektoniskt och koncentrerat samt att använda stora former och volymer samt klara tubfärger. Men Lorentzon inspirerades även av andra konstnärer som Pablo Picasso och Gino Severini dessutom syns i målningen influenser från kretsen kring tidskriften Valori plastici (=tillbaka till ordningen), vilken grundats i Rom av Mario Broglio

25 Apr 2012 - 26 Apr 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

25 Apr 2012 - 26 Apr 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407