Auction archive: Lot number 5

Wojciech Fangor (1922 - 2015)

Opening
PLN540,000
ca. US$162,679
Auction archive: Lot number 5

Wojciech Fangor (1922 - 2015)

Opening
PLN540,000
ca. US$162,679

Wojciech Fangor (1922 - 2015) "M15", 1970 r. olej/płótno, 242,5 x 121 [lub 121 x 242,5 cm] sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: 'FANGOR | M15 | 1970 | 95 1/2 x 47 1/2" ' oraz papierowa nalepka z Galerie Chalette z Nowego Jorku z opisem pracy POCHODZENIE: - Galerie Chalette, Nowy Jork, 1970 - kolekcja prywatna, Milwankee, Wisconsin, Stany Zjednoczone - kolekcja prywatna WYSTAWIANY: - Galerie Chalette, Nowy Jork, 7.II – 1.IV.1970 „Fangor więcej osiągnął niż inni od czasu Kazimierza Malewicza i Władysława Strzemińskiego, wykorzystując wszystko to, co przed nim przygotowało malarstwo. Wojciech Fangor przekroczył granicę dzieła zdefiniowanego wówczas jako „obraz” nie naruszając w niczym jego materialnej, fizycznej struktury, nie dewastując płótna ani ramy, nie rezygnując z żadnego z odwiecznych zagadnień malarstwa; ustawił je w nowym świetle.” (Stefan Szydłowski, Wojciech Fangor Przestrzeń jako gra, katalog wystawy, Muzeum Narodowe w Krakowie, Kraków 2012, s. 117) „Fangor jest unikalny. W każdym razie unikalny jeżeli chodzi o moje doświadczenie, a to jako malarz, którego obrazy, jeżeli nie były oglądane w oryginale można powiedzieć, że nie były oglądane w ogóle. (…) Malowane są z taką subtelnością i w sposób tak skomplikowanie pracochłonny, a ostateczny efekt jest tak uzależniony od poszczególnych elementów składowych” (John Canaday, Fangor’s Romantic Op, “Art In America”, 1970) Lata 1969-1970 były niezwykle ważną epoką w amerykańskim życiu Wojciecha Fangora. Od 25 stycznia do 1 marca 1969 roku trwała indywidualna wystawa artysty w nowojorskiej Galerie Chalette. Ta wystawa stała się pretekstem do licznych artykułów i tekstów krytycznych o twórczości malarza. Pisał o nim m.in. krytyk „The Art Gallery” Jay Jacobs: „jest to malarstwo jakiego nigdy wcześniej nie widziałem. W istocie jego obrazy nie wyglądają nawet tak jak zostały namalowane; stale bowiem przybierają kształty, wymiary i koloryt, które nie mają nic wspólnego z ich fizyczną postacią. Jego zbliżająca się wystawa, która otwarta będzie w połowie miesiąca w Galerie Chalette, zapowiada się jako gwóźdź programu”. Rok 1970 przyniósł nie tylko kolejną prezentację prac w Galerie Chalette, lecz także indywidualny pokaz 37 obrazów w The Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku oraz udział w prestiżowej wystawie Selections from The Guggenheim Museum Collection 1900 – 1970, gdzie Fangor reprezentowany był 1 obrazem. W roku 1970 został wydobyty z materii prezentowany na aukcji obraz „M15” („M” oznacza miejsce powstania obrazu, w tym wypadku było to miasto Madison). Jest to jedyny i niepowtarzalny obraz przestrzeni, zapisywanej przez artystę na kolejnych płótnach. Przestrzeń w obrazach Fangora to jednocześnie podmiot i przedmiot dzieła. Cechą wspólną obrazów z końca lat 60. I początku lat 70. XX wieku są nieuchwytne dla oka, jakby rozmyte przejścia kolorystyczne, płynne granice między przenikającymi się kolorami. Jest w „M15” owa wyróżniająca obrazy Fangora „bezkrawędziowość” powodująca zacieranie się barw i atakowanie oczu widza pulsującą falą doznań, niemal bolesnych. Fangor pisał podsumowując te lata: „do roku 1969 można powiedzieć, że byłem w jakimś stopniu związany ze środowiskiem artystycznym w New Jersey i w Nowym Jorku. Potem nastąpiły duże zmiany wśród kuratorów i dyrektorów muzeów. Nowi, młodzi byli zafascynowani pop-artem. Wytworzyła się amerykańska szkoła sztuki, nie lubiąca sztuki europejskiej, bo za dużo jej zawdzięczała. Powstał gigantyzm, minimalizm, konceptualizm itp. A ja uciekłem na wieś.” W 1969 roku Państwo Fangorowie kupili dom w Summit, Nowy Jork, w którym mieszkali w latach 1969 – 1989. estymacja: 350 000 - 450 000

Auction archive: Lot number 5
21 Oct 2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

Auction archive: Lot number 5
21 Oct 2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600