Auction archive: Lot number 202

Zbigniew Libera (ur. 1959, Pabianice)

Opening
PLN300,000 - PLN350,000
ca. US$77,817 - US$90,786

Opening
PLN300,000 - PLN350,000
ca. US$77,817 - US$90,786

Zbigniew Libera (ur. 1959, Pabianice) Komplet 7 różnej wielkości opakowań klocków "Lego. Obóz koncentracyjny", 1996/2001 r. wydruk archiwalny/papier bezkwasowy, 1. opakowanie 6773 70 x 65 cm (w świetle passe-partout) 2. opakowanie 6772 70 x 65 cm (w świetle passe-partout) 3.opakowanie 6764 38,5 x 49 cm (w świetle passe-partout) 4. opakowanie 6742 25 x 25 cm (w świetle passe-partout) 5. opakowanie 6741 25 x 2 sygnowany, datowany i opisany na odwrociu: ‘Zbigniew Libera | KZL LEGO 1996 2001 | 4/10’ Estimate: 300 000 - 350 000 PLN PLN EUR GBP USD 70 156 - 81 848 EUR Additional Charge Details - Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%. - Do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%. Opłata ustalana jest przy zastosowaniu średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP w dniu poprzedzającym dzień aukcji. more information Note „Lego. Obóz koncentracyjny” uznawane jest za jedno z najważniejszych dzieł polskiej sztuki lat 90. i za najsłynniejsze dzieło Zbigniewa Libery. Praca w całości wykonana została z elementów „pożyczonych” z istniejących zestawów Lego: posterunku policji, piratów itp. Klocki dostarczyła artyście sama firma, dlatego na pudełku znajduje się napis: „This work of Zbigniew Libera has been sponsored by Lego”, za co firma Lego chciała podać Liberę do sądu. Praca zyskała ogromy rozgłos. Zakupiona do kolekcji nowojorskiego Jewish Museum, stała się inspiracją do zorganizowania tam ważnej wystawy „Mirroring Evil: Nazi Imagery/Recent Art”. („Odzwierciedlając zło: nazistowska ikonografia/sztuka najnowsza”, 2002). Kontrowersje wokół „Lego”, Libery, choć innej natury, miały miejsce i w Polsce, w wyniku czego artysta zrezygnował z wystawy w pawilonie polskim na Biennale w Wenecji. W międzyczasie jego praca stała się swoistą ikoną i - w różnych wersjach - jest nieustannie prezentowana na wystawach i w kolekcjach muzealnych na całym świecie. About Artist Należy do najciekawszych artystów pokolenia, które pojawiło się na krajowej scenie artystycznej w latach osiemdziesiątych (w okresie tym nie uczestniczył w oficjalnym obiegu artystycznym, działał m.in. alternatywnym kręgu łódzkiego strychu i „Kultury Zrzuty”, współpracował także z Zofią Kulik jako jej model), tworzy obiekty, instalacje, realizacje wideo, posługuje się fotografią, malarstwem, jest autorem działań multimedialnych. Przedstawione na początku lat dziewięćdziesiątych prace o charakterze kontemplacyjno-medytacyjnym – jak np. realizacja wideo „Perseweracja mistyczna” (pokazana m.in. na głośnej wystawie „Perseweracja mistyczna i róża” w 1992 w PGS w Sopocie) wywołały wokół jego twórczości spore zanteresowanie. Kolejne wystawy na których przedstawił takie realizacje jak „Urządzenia korekcyjne” (wystawa indywidualna w CSW w Warszawie), czy też model obozu koncentracyjnego zbudowany z klocków lego, przyniosły mu miano artysty kontrowersyjnego i międzynarodowy rozgłos. W 2004 w łódzkim Atlasie Sztuki, PGS Sopot, poznańskim Arsenale pokazał wystawę swoich prac wykorzystujących przekaz fotograficzny "Mistrzowie i pozytywy". Bidding form Register for an auction Ask about lot ID: 72748 Download bidding form Print item sheet Lot number Polish Contemporary Art 14 November 2019, 20

14 Nov 2019
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

14 Nov 2019
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600