Auction archive: Lot number 73/3426

73 3426 Escher M C 1898 1972 73/3426

Auction 24.11.2020
24 Nov 2020 - 27 Nov 2020
€3,000 - €5,000
ca. US$3,568 - US$5,946
€8,000
ca. US$9,514

Auction 24.11.2020
24 Nov 2020 - 27 Nov 2020
€3,000 - €5,000
ca. US$3,568 - US$5,946
€8,000
ca. US$9,514

73 3426 Escher M C 1898 1972 73/3426 Escher, M.C. (1898-1972). Series of 4 TYPESCRIPT and 10 AUTOGRAPH LETTERS SIGNED, all to publisher "Uitgeverij van de Erven J.J. Tijl" (1x "Aan de Directie (...)", 1x to "Mr. H Dikkers, Directeur (...)", all others to "G.W. Breughel", dated from "Baarn, 18-VI-1960" to "Baarn, 18-VIII-66", together 13 lvs. (2 letters written on recto and verso of 1 leaf!), otherwise mainly recto only (4x recto and verso), black ballpoint, 10 lvs. w. the artists address stamp in upper corner. = The majority of the letters concerning the publication and reprints/ translation of M.C. Escher, Grafiek en Tekeningen by Tijl publishers, sending corrections to proofs, (new) original prints to be reproduced, additions to be included in new editions etc. The first 2 letters however expressing his displeasure on the contents of a booklet on the zodiac sign of Twins (Gemini) in which Escher and his work are brought into connection with astrology. Also i.a. on other publications on the artist, on lectures he will give in the USA and on his health. "De heer J. Vos zond mij een boekje toe, getiteld: "dat ben u, Tweelingen. Hij voegde er een persoonlijke brief bij, maar ik geef er de voorkeur aan niet hèm, maar u mijn reactie kenbaar te maken. (...) Het belangrijkste punt is niet, dat ik persoonlijk de astrologie, voor mensen van onze tijd, als verouderd beschouw, want ik weet maar al te goed, dat ook nu nog een groep intellectuelen geloof hecht aan deze pseudo-wetenschap, die eeuwen geleden zin heeft gehad, maar die, sinds de ontwikkeling der natuurwetenschappen in het algemeen en de astronomie in het bijzonder, zinloos is geworden. (...) Belangrijker acht ik de volgende zinsnede in de brief van de heer Vos: "Ik vrees dat u niet veel op zult hebben met de astrologie". Hij vermoedde dus, en met hem de Erven Tijl, dat ik mijn toestemming tot publicatie van de aan mij gewijde tekst en afbeeldingen in dit verband zou hebben geweigerd, indien deze mij van te voren zou zijn gevraagd. Er schuilt hier een lelijk addertje onder het gras: Ik zou mijn toestemming waarschijnlijk geweigerd hebben, ergo publiceert u zonder mijn toestemming. Zo iets vind ik, uit een moreel oogpunt, verwerpelijk en onbetamelijk. (...) door deze, voor u bijzonder goedkope propaganda, wordt de verkoop van het door u uitgegeven boek over mijn werk, gestimuleerd in een bepaalde kring van mensen. Aangezien (...) ook ikzelf daar misschien enig geldelijk voordeel van trek, zal men, met recht, de nochtans onjuiste gevolgtrekking maken, dat ik met de astrologie sympathiseer en dat beschouw ik als schadelijk voor mijn goede naam bij verstandige lieden. Phrasen als "de Nederlandse graficus M.C. Escher werd.... geboren met niet minder dan vijf planeten in het teken Tweelingen....", worden door u blijkbaar au sérieux genomen, maar maken mij gewoon belachelijk in de ogen van hen in wie ik vertrouwen stel en die mij tot dusver vertrouwden (...)" [18/06/1960]. "(...) Ja, ik heb inderdaad inmiddels al een schampere opmerking gekregen over mijn "horoscoop" in Uw boekje. Ik zal het dan ook op prijs stellen, als de op mij betrekking hebbende passage in een eventuele volgende druk wordt weggelaten (...)" [30/06/1960]. "(...) In aansluiting op ons telefonisch onderhoud van heden morgen, zend ik U bijgaand 5 grafische afdrukken, één van elke prent die in de Engelse vertaling aan de illustraties zouden worden toegevoegd. De afdruk van "cirkellimiet III", waarvan U mij ter keuring twee exemplaren van de kleuren proefdruk toezond, voeg ik erbij, teneinde de kleuren van de originele druk in de reproductie zo goed mogelijk na te bootsen. Mag ik er nog eens de nadruk op leggen, dat ik aan het personeel uwer drukkerij de grootst mogelijke voorzichtigheid verzoek in acht te willen nemen bij het hanteren van mijn afdrukken? Ze zijn kostbaar! (...)" [17/02/1961]. "(...) Een goede afdruk van de litho "Waterval" wordt U morgen toegezonden. Op de begeleidende korte tekst heb ik, hier in mij

24 Nov 2020 - 27 Nov 2020
Bubb Kuyper Veilingen
Kenaupark 30
2011 MT Haarlem
Netherlands
info@bubbkuyper.com
0031-235323986

24 Nov 2020 - 27 Nov 2020
Bubb Kuyper Veilingen
Kenaupark 30
2011 MT Haarlem
Netherlands
info@bubbkuyper.com
0031-235323986