Auction archive: Lot number 30

Adam Marczynski (1908 - 1985)

Opening
PLN16,000
ca. US$4,820

Adam Marczynski (1908 - 1985)

Opening
PLN16,000
ca. US$4,820

Adam Marczynski (1908 - 1985) Relief, przed 1980 r. akryl, collage, relief/tektura, 25 x 25 cm sygnowany l.d.: 'Marczyński' na odwrociu nalepka z numerem katalogowym na odwrociu dedykacja odautorska z 1980 roku, sygnatura, opisana pieczęć wywozowa oraz pieczęć Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Prezentowana praca jest interesującym przykładem minimalistycznego reliefu powstałego pod koniec lat 70, gdy artysta eksperymentował z kompozycjami z uchylnymi klapkami kasetonów. Prace te ocierały się o sztukę kinetyczną. Mały kolaż wydaje się powrotem do tradycji sztuki awangardowej. Artysta w latach 1929-36 studiował w krakowskiej ASP. W latach 30. związał się z Grupą Krakowską, uczestniczył również w jej reaktywowaniu w 1957. Jego udział w pracach Stowarzyszenia związany był z niekiedy ostrym konfliktem z T. Kantorem oraz jego najbliższym „otoczeniem”. Wydaje się, że Adam Marczyński - obok M. Jaremy - był najwybitniejszym malarzem Grupy. Od 1945 aż do emerytury pracował na ASP, gdzie prowadził pracownię malarstwa. Od 1950 był jej profesorem. Obok malarstwa uprawiał rysunek, grafikę (monotypie) oraz scenografię. Jest autorem cenionych polichromii kościelnych (Nowy Wiśnicz, Katedra w Tarnowie, Ratułów, Brzesko, Sokołów Małopolski). Był autorem ilustracji książkowych - "Niebieskie kartki" A. Rudnickiego, "Porwanie w Tiutiurlistanie" W. Żukrowskiego, "Pamiętniki" Paska, "Niespokojne godziny" I. Jurgielewiczowej i in. Jest uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej awangardy. We wczesnych pracach Marczyńskiego widoczne są wpływy kubizmu i koloryzmu. Po wojnie tworzył liryczne kompozycje inspirowane sztuką Paula Klee i Joana Miro. W latach 70. wykonywał kompozycje z niewielkich kasetonów o uchylnych, ruchomych ścianach. estymacja: 19 000 - 25 000

21 Oct 2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

21 Oct 2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600