Auction archive: Lot number 3209

Alfred Wahlberg, Landskap med flod i rimfrost

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$14,951 - US$18,689

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$14,951 - US$18,689

ALFRED WAHLBERG 1834-1906 Landskap med flod i rimfrost; morgon - eller skymning Signerad och daterad Alfr. Wahlberg 1884. Olja på fransktillverkad duk, 97.5 x 141 cm. Spännramen stämplad "CFE 1884 under en krona" samt inskriberad "Salle 14", i krita UTSTÄLLD (Möjligtvis) Paris, Salongen, 1885 som September . Denna nyupptäckta målning är okänd i litteraturen om Wahlberg. Den finns inte upptagen i J. K. Janzons (Spada) biografi över Wahlberg från 1909, inte heller var den inkluderad i de två stora utställningar av Wahlbergs måleri som hölls på Konstakademien 1917 och Svensk-Franska Konstgalleriet i Stockholm 1928. V. Loos, Friluftsmåleriets genombrott i svensk konst 1860-85, 1945, vilken listar de flesta av Wahlbergs kända målningar, upptar inte heller målningen. Enligt en inskription på spännramen var målningen utställd på Salongen i Paris. 1884 deltog Wahlberg med en målning på Salongen och 1885 med två målningar. 1886 och 1887 ställde han inte ut några målningar där. Den enda av dessa målningar som skulle kunna vara identisk med den aktuella målningen, är en målning betitlad "September", vilken ställdes ut 1885 ((J. K. Janzon (Spada), Alfred Wahlberg Sveriges Allmänna Konstförenings Publiktion XVII, 1909, s. 194 under Förteckning öfver arbeten utställda af Alfred Wahlberg i Paris, på salonger och världsutställningar) . Samma år som Wahlberg utförde den aktuella målningen i Paris, målade Ernst Josephson sitt kända porträtt av konstnären stående i sin Paris-ateljé framför sitt staffli målandes en landskapsbild (Nationalmuseum). I ett brev daterat den 9 april till Pontus Fürstenberg skriver han (K. Wåhlin, Ernst Josephson En minnesteckning, Senare delen 1879-1906, 1912, s. 104): . "Jag har börjat ett stort porträtt av Wahlberg, som jag troligen kommer att avsluta nästa vinter, och han giver mig en tafla istället." . Josephson hade en hög uppfattning om Wahlberg som landskapsmålare och ansåg att Wahlbergs landskap "höra till salongens bästa verk" (Svenskt Konstnärslexikon, Vol. V. 1967, s. 540). . Wahlberg lämnade Sverige för Paris 1867 och förblev bosatt i Frankrike under resten av sin levnad. 1870 mottog han sin första medalj på Salongen och redan två år senare kom den andra - en prestation oöverträffad av en svensk landskapsmålare. 1874 blev han riddare av Franska Hederslegionen. Hans skicklighet att skildra månskenets skiftande former ledde till att han i Frankrike kom att kallas ´Le peintre du clair de lune´. 1871 under det fransk-tyska kriget återvände han tillfälligtvis till Sverige där hans franskinspirerande friluftsmåleri applicerat på den svenska naturen fick stor genomslagskraft på 1870-talets unga svenska landskapsmålare. . Wahlberg kom under sin levnad att regelbundet besöka Sverige under somrarna.

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407