ANDREAS POPPELIER född 1973 Sisters of Mercy i Malmö Folkets park Signerad och daterad på baksidan A. Poppelier 2010. Olja på pannå, 58 x 71 cm. PROVENIENS: Galleri Arnstedt, Östra Karup "Det är som att komma en aning för sent. Känslan av osäkerhet, över att ha missat någonting viktigt. Något har redan hänt, men vad är ofta oklart. Jag tror inte att Andreas Poppelier själv alltid vet vad som har hänt i hans verk. De utstrålar ett lugn, som samtidigt inger känslan att allt inte står helt rätt till. Det är inte sällan ett nedtonat känsloläge, dova toner, inga extrema utfall. Kanske kan man hänvisa till ett nordiskt klimat, ett särskilt ljus som påverkar naturen och hur vi ser på den och på samhället i stort. Det mesta ligger under ytan. Informationen i verken är knapphändig. Var utspelas det? Hur har personerna hamnat där? Vad gör de egentligen? Den moderna tideräkningen, folkhemmet, industrialismen återkommer ständigt i Andreas Poppeliers verk. Men alltid på randen till det okända. Jag tycker om att inte riktigt veta vad som händer och har hänt i Poppeliers arbete. Det blickar bakåt och framåt på samma gång, och hamnar på så sätt i ett tidlöst nu där historien ständigt, men implicit, är närvarande." Ur text av Andreas Nilsson, Moderna Museet Malmö