BALJFÅTÖLJER, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, Erik Öhrmarks art, träskuren dekor och pastellage, uppsvängd rygg, sarger med bladstav, armlän med lejonmaskaroner, hörnfleuronger, framben med klot, överkragning och bladhölster, sabelformade bakben, framtagen fragmentarisk förgyllning, sitthöjd 42 cm; ställvisa lagningar