Objektsbeskrivning BIRGER KAIPIAINEN, skulpturer, 1 par, Rörstrand 1954-58, chamotterat stengods, i form av fåglar, målad dekor i svart mot vit respektive blågrön delvis krackelerad fond, signerade R KAIPIAINEN, en även 393, höjd 12-13,5, längd 17-20 cm