Empirestil. Silver och porslin med målad dekor av festonger. Stämplad Ricci & C, Alessandria, Italien. 1960/70-tal. Höjd 25,5 cm. Längd 30,5 cm. Vikt exklusive insatser, 718 gram. Undersida med gåvogravyr/ Gift engraving underneath.
Eventuella fel eller brister finns redovisade i beskrivningen ovan.