Auction archive: Lot number 1129

Flaska av serpentinsten, barock

Fine Art & Antiques
2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
SEK35,000 - SEK40,000
ca. US$4,233 - US$4,837

Fine Art & Antiques
2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
SEK35,000 - SEK40,000
ca. US$4,233 - US$4,837

PRISMAFLASKA från FORSBY HERRGÅRD, barock, serpentinsten och tenn, fasetterad behållare monterad med skruvlock, höjd 23, diameter 14 cm; smärre slitage PROVENIENS: Forsby herrgård, Västra Eds socken, Kalmar län friherre Jöran Isaac von Knorring (1727-1797) hans systerson Otto Vilhelm Lybecker g.m. Fredrika Sofia Granschoug deras son Otto Gustaf Lybecker g.m. Henrietta Jacobina Cederström hans syster fröken Emilia Ulrika Lybecker systersonens fru Ebba af Petersens g.m. Wilhelm Bergenstråhle deras dotter fröken Karin Bergenstråhle genom gåva till förutvarande ägare genom köp nuvarande ägare LITTERATUR: William Karlson: Ståt och vardag i stormaktstidens herremanshem, Lund 1945, sidan 534ff OTRYCKTA KÄLLOR: Göta Hovrätt, Arkivet; bouppteckning nr 56 1797 (EXIBA:74) efter Georg Isaac von Knorring Flaskan utgör en av två som upptogs i bouppteckningen efter Jöran Isaac von Knorring 1797; "Jungfru Weijers Inventarium: Tenn: 2 st marmorflaskor med Thenn skrüfvar". Bordsurtout, dryckeskannor och flaskor av serpentinsten förekommer framförallt under barocken i högreståndsmiljöer. I William Karlsons bok Ståt och vardag nämns exempelvis att när Charlotta Maria Stenbock gifte sig med Axel Lewenhaupt 1686 hade hon fyra serpentinstensflaskor med sig, varav tre med silver lock och en med lock av tenn.

2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

2 Jun 2015 - 4 Jun 2015
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407