GEMMER, 1800-talets första hälft, Grand Tour souvenir, en samling om 100 st avgjutningar i bärnstensfärgat glas av antika gemmer med mytologiska motiv och historiska personer, cirka 0,8 - 2 cm; nagg och skador PROVENIENS: Ur det Brinkmanska skåpet samlat av författaren, diplomaten, kammarherren, friherre Carl Gustaf von Brinkman (1764-1847)