GÖSTA WERNER 1909-1989 Konvoj Signerad och daterad Gösta Werner -76. Olja på segelduk, 110 x 148 cm. Utförd under mitten av 1960-talet PROVENIENS: Inköpt på G.I.N. Gallery, Amsterdam 1979, därefter i samma persons ägo UTSTÄLLD: Gösta Werner retrospektiv, Konstakademien, Stockholm 1989, katalognr 52 Konstmuseet Gösta Werner och Havet, Simrishamn 2009