Auction archive: Lot number 2042

Hanne Hellesen, Blomsterstilleben

Fine Art & Antiques
3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
SEK400,000 - SEK500,000
ca. US$61,180 - US$76,475
SEK320,000
ca. US$48,944

Fine Art & Antiques
3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
SEK400,000 - SEK500,000
ca. US$61,180 - US$76,475
SEK320,000
ca. US$48,944

HANNE HELLESEN Danmark 1801-1844 Blomsterstilleben Signerad och daterad H. Hellesen 1828. Olja på duk, 86 x 71 cm. Signed and dated. Oil on canvas. UTSTÄLLD Höstutställning, Åmells, katalog 40, Stockholm 1996, katalognr 1 (avbildad på katalogens omslag) . . Johanne "Hanne" Hellesen föddes rakt in i den begynnande danska guldåldern. Den inhemska konsten kan sägas ha sitt ursprung i 1700-talets andra hälft, då danska konstnärer reste till Paris för att vidareutbilda sig. En av dessa konstnärer var Jens Juel (1745-1802) och han var en av de konstnärer som inspirerade de danska guldålderns konstnärer. . Tiderna var annorlunda under 1800-talets början, adeln hade förlorat mycket av sin makt och en borgerlig samhällsklass var på frammarsch, vilket också speglades i måleriet. De danska blomstermålarna hämtade inspiration framför allt från den holländska guldålderskonsten. . Den danska akademien tog inte emot kvinnliga konstnärer före 1888, men Hanne Hellesen besökte Kunstakademiet i Köpenhamn 1823-24 och hon tog även privatlektioner för den store blomstermålaren Johan Lauritz Jensen. Hon utnämndes 1827 till blomstermålare av den danska akademien. Hon reste till Tyskland 1834 och besökte Dresden för att studera Jan van Huysums målningar. I Danmark var hon mycket uppskattad under sin livstid samtidig som hon vann beundran utomlands. Hanne Hellesen är representerad bland annat på Statens Museum for Kunst i Köpenhamn. . Den aktuella målningen av en praktfull bukett i en urna på ett stenpostament, har den för konstnären karakteristiska detaljrikedomen i utförandet. Med mästerlig elegans i arrangemanget uppvisar blomsterstycket en bländande lyster i färgerna. Buketten domineras av jungfru Marias kyska vita madonnalilja (lilium candidum) och bland övriga blommor märks den majestätiska tulpanen med strimmiga och flammiga kronblad, den iögonenfallande passionsblomman (passiflora gibertii), symboliserande Jesus lidande, den doftande syrenen (syringa vulgaris), den helande blåklinten (cyanus segetum), rosa rosor och den blå klocklika vindan (vinda ipomoea). Blommorna avtecknar sig mot en himmelsblå fond i en lätt klärobskyr, helt i mästaren Johan Laurentz Jensens anda.

3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

3 Dec 2013 - 5 Dec 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407