Jan Berdyszak (1934 - 2014) "Relief XVI", lata 60. XX w. metal spawany, 25 x 108 x 43,5 cm sygnowana i opisana z tyłu trudno czytelnie: 'RELIEF XVI | BERDYSZAK (?)' „Nigdy dotąd nie spotkaliśmy tak konsekwentnych i zarazem tak konstrukcyjnych prób ukazanej poprzez światło dynamiki ruchu. Nie jest to już tylko emanująca z płaszczyzn i ukazująca się między nimi świetlistość, nadająca materii ową wyjątkową lotność i szlachetną połyskliwość, lecz konkretna, materialna substancja otwierająca przestrzeń i dynamizująca ją (…). Zauważona już w obrazach tendencja do zmiany własności, które przysługują przedmiotom w sposób naturalny, znalazła swoje dosadne urzeczywistnienie w rzeźbie. Artysta komplikując problem odmawia swoim rzeźbom prawa do ciążenia. Odrywa je niemal od podstawy, każe im ruchem falistym płynąć w przestrzeni, dając jej konkretne, urealnione odczucie. Zupełnie jawne konstrukcje Jana Berdyszaka to zdarzenia rozgrywające się w przestrzeni w układach nieustannie zmiennych. Atmosferyczna pojemność rzeźby – szkieletu znajduje się w procesie ciągłej wymiany z otoczeniem – powietrzem, dzięki któremu rzeźby te mogły w ogóle zaistnieć.” Włodzimierz Ławniczak, [w:] Jan Berdyszak Malarstwo, rzeźba, rysunek, katalog wystawy, Galeria Miejska Arsenał, Poznań 1966 r. estymacja: 25 000 - 35 000