JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824) tillskrivet, konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, framtagen sannolik originalförgyllning med polerat guld och slagmetall, grönpatinerade detaljer, sarg med kymation, pärlstav och dukatsnitt, fyrkantiga ben med överkragning, bandfläta, avsmalnande kannelerade ben med akantushölster, svärtad sockel, sargen med blyertspåskrift N 1 Grevesmh (sannolikt avseende möbelhandlare Adolph Fredrik Grevesmühl, verksam 1801-1810), skiva av carraramarmor med kälning, höjd 81, 87 x 39 cm; smärre skador och lagningar