Auction archive: Lot number 36

Krystyna Nowakowska (b. 1953)

Opening
PLN9,000
ca. US$2,364

Krystyna Nowakowska (b. 1953)

Opening
PLN9,000
ca. US$2,364

Krystyna Nowakowska (b. 1953) "Anioł światła", 2003 r. brąz, podstawa marmurowa, wys. 189 cm (z podstawą) sygnowana, datowana i opisana z boku: 'KRYSTYNA NOWAKOWSKA KRAKÓW 2003 133 UNIKAT' „Krystyna Nowakowska zaczęła rzeźbić Anioły, a ponieważ wszystko co czyni, czyni rozważnie w myśl starożytnej dewizy quidquid agis prudenter agas et respice finem — cokolwiek czynisz czyń rozważnie i spoglądaj końca — również w tym wypadku podeszła do tematu z całą powagą. Zaczęła studiować angelologiczną literaturę, rozważyła wszystkie płynące z niej nauki oraz możliwości i przyjęła właściwy sobie sposób postępowania, w którym łączy dobrą tradycję z nowoczesnym traktowaniem formy i własnymi przekonaniami w rzędzie pierwszym. (…) Anioł jest bytem niematerialnym i pozbawionym kształtu, zaczem daje nieograniczone możliwości interpretacji (…). Czternastowieczni kabaliści ustalili z właściwą sobie skrupulatnością liczbę aniołów na 301 655 722. Ich następcy poszerzyli jednak tę rzeszę niepomiernie, dochodząc do wniosku, że nie tylko każdy człowiek, lecz również każda żywa istota a nawet każda rzecz ma swego niebiańskiego opiekuna, co dało artystce wprost nieogarnione możliwości interpretacji i takąż skalę uczuć i form. Stąd bierze początek Anioł wież WTC, których dymiące zgliszcza widziała na własne oczy, podobnie jak Anioł Pokory, Ziemi i Wiatru. Właśnie — wiatru, bo wyobraźnia artystki przekroczyła również niemożliwe, jak się zrazu wydawało, do przekroczenia granice motywu i zaczęła dążyć do wyrażenia czystego, wolnego od wszelkich skojarzeń ruchu, do swobodnego baletu form, będących marzeniem każdego rasowego rzeźbiarza.” Jerzy Madeyski, [w:] Krystyna Nowakowska rzeźba, Jerzy Nowakowski rzeźba, medale, Kraków 2004, s. 16-17 estymacja: 12 000 - 15 000

26 Mar 2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

26 Mar 2015
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600