LJUSSTAKAR, ett par, parisarbeten i empire, tillskrivna Claude Galles verkstad (förgyllare och bronsgjutare i Paris, 1759-1815), matterad och polerad brännförgylld brons, låg fot med ciselerad kant, godronnering, palmetthölstrad pelare, godronnerad urnformad pipa, lösa manschetter, höjd 26,5 cm; lagningar, smärre bristningar LITTERATUR: Jean-Pierre Samoyoult: Pendules et bronzes d'ameublement entrés sous le Premier Empire, del 1, Musée National du Château de Fontainebleau Paris 1989, sidan 187, nr 172 Marie-France Dupuy-Baylet: Les Bronzes Du Mobilier National 1800-1870, Dijon 2010, jämför identisk modell avbildad sidan 63 Claude Galle levererade 14 par av modellen till Fontainebleau palatset 1806.