SKÅL, sannolikt Indien, före år 1872, inuti märkt med prins Oscar Fredriks monogram (sedermera Oscar II) samt Kungliga Husgerådskammarens inventarienummer 2273, papier maché, höjd 19,5 cm, diameter 34 cm; smärre skador och slitage PROVENIENS: Prins Oscar Fredrik av Sverige och Norge (1829-1907), sedermera Oscar II av Sverige och Norge 1872-1907 AN INDIAN PAPIER MACHÉ BOWL, marked with the monogram of Prince Oscar fredrik of Sweden and Norway, later on king Oscar II of Sweden and Norway PROVENANCE: Prince Oscar Fredrik of Sweden and Norway (1829-1907), king of Sweden and Norway 1872-1907