Auction archive: Lot number 1536

Spegel, sengustavianskt, tillskriven Lago Lundén

Fine Art & Antiques
4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$3,033 - US$3,791
SEK20,000
ca. US$3,033

Fine Art & Antiques
4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
SEK20,000 - SEK25,000
ca. US$3,033 - US$3,791
SEK20,000
ca. US$3,033

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, tillskriven Lago Lundén (spegelfabrikör i Stockholm 1773-1819), träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, delvis bemålad, över- och understycke med infattade gouacher med pompeijanska motiv och växtornamentik, ramen med porfyrimitation, dekor av pärl- och äggstav, krönet med bandrosett, fleuroner och hängen, kannelerade pelare, fasetterade kvicksilverfolierade glas, 153 x 77,5 cm; obetydliga dekorskador LITTERATUR: Sigurd Wallin: Möbler från svenska herremanshem, del III, Stockholm 1935, jämför spegel signerad Lago Lundén 1802, sidan 168 Stockholms Auktionsverk, Klassiska, hösten 2011, nr 1624, spegel signerad Lago Lundén och Eric Löfgren

4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407