STIG LINDBERG, skulptur, Gustavsberg, 1940-50-tal, stengods, i form av liggande kvinna, delvis glaserad i beige, signerad GUSTAVSBERG Stig L samt studiohanden, träsockel, höjd 15, längd 38 cm LITTERATUR Gisela Eronn, "Tusenkonstnären Stig Lindberg", Stockholm 2003, bild sid 54