STOLAR, 12 stycken, karolinsk barock, spiralsvarvade, bemålade, klädda med läder respektive gyllenläder, mässingstenlikor, H-kryss och tvärslå, tre stämplade IF, fyra märkta IMNF, samtliga stämplade Biby Fideikommiss; individuella variationer, skador, enstaka förstärkningar, kompletteringar och lagningar PROVENIENS: Biby Fideikommiss, Gillberga socken, Södermanlands län LITTERATUR: Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början, Södermanland, Stockholm 1908, delvis avbildade i matsalen sidan 169 Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, jämför avbildade stolar sidan 11 och 21