UNO OCH ÖSTEN KRISTIANSSON, "Giraffen", golvlampor, 3 st., Luxus, Vittsjö 1950-tal, modell 305, teak, lampskärmar i grått och vitt linnetyg, etikettmärkt LUXUS VITTSJÖ, höjd 126-147 cm; smärre slitage, senare skärmar LITTERATUR Jämför Bo Sigeback, Under LUXUS tak, brödraparet Uno och Östen Kristiansson med design för hem och offentlig miljö 2008, s 47.