URNA, Karl Johan, Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk, medicityp, utsvängd mynning, kvadratisk fot, höjd 37 cm; nagg, smärre lagning LITTERATUR: Hans Sundblom, m.fl.: Porfyr, utställningskatalog, Stockholm 1985, sidan 31, urntypen avbildad i priskurant från 1805, sidan 71, jämför nr 38