ÅKDYNA, Skåne, Torna/Bara härad, 1700-talets andra hälft, flamskteknik, märkt AAD och daterad 1782 i röd korssöm, motiv "Duvan med olivkvisten i tät lagerkrans samt två motställda fåglar inom akantusinramat fält ", 87 x 54 cm; slitage, skador, lagningar, senare montering inom glas och ram LITTERATUR: Fischer, Ernst, Flamskvävnader i Skåne, Malmö 1962, s. 218 ff, pl. VII, fig. 143, samt Gammal allmogeslöjd från Malmöhus Län, i bild och skrift utgifven av Malmöhus Läns hemslöjdsförening, Malmö 1916-23, fig. 239 Export prohibition Changes