ÅKDYNA, Skåne, daterad 1829 och märkt KID, trensaflossa, originalbakstycke i rött ylle, hörnen med tofsar, 112 x 50 cm; smärre slitage PROVENIENS: Ur Per-Axel Hyltas (1930) samling: P-A Hylta antikhandlare, samlare och författare till boken Skånsk allmogekonst (2013)