Axel Enoch Boman (1875‑1949). Bordsarmatur. 1918. Signerad samt daterad AE BOMAN 1918 UNIK. Fot i driven koppar med dekor av blomster och bladverk. Skärm i rött överfång med dekor av blomster mot orange fond. En ljuspunkt. H 48,5 cm. An Axel Enoch Boman Art Nouveau copper and cameo glass table lamp, 1918.