Axel Enoch Boman (1875‑1949). Vas. Hadelands Glasværk 1911. Signerad samt daterad Hadelands Glasværk AE Boman N: 98 1911. Överfång i lila med etsad dekor av spindlar i väv mot mjölkvit fond. H 20 cm. An Axel Enoch Boman Art Nouveau cameo glass vase, Hadelands 1911. Height 20 cm.