BIBLIOTEKSBYSTER, 1 par, empire, Frankrike, föreställande Homeros och Sokrates, brännförgylld och mörkpatinerad brons, socklar med reliefdekor av putti med harlekin- respektive soldatattribut, höjd 29,5-30,5 cm; slitage