Auction archive: Lot number 2482

Bruno Liljefors

Fine Art & Antiques
25 May 2011
SEK800,000 - SEK1,000,000
ca. US$128,152 - US$160,191

Bruno Liljefors

Fine Art & Antiques
25 May 2011
SEK800,000 - SEK1,000,000
ca. US$128,152 - US$160,191

BRUNO LILJEFORS 1860-1939 Alfågelflock i havsbandet Signerad och daterad Bruno Liljefors 1911. Olja på duk, 65 x 136 cm. LITTERATUR Allan Ellenius: Bruno Liljefors - Naturen som livsrum, Stockholm 1996, jämför Sträckande alfågelflock sidan 24 Allan Ellenius: Bruno Liljefors Natur och Kultur/Nationalmuseum, Stockholm 2006, jämför Sträckande alfågelflock sidan 84 När ångbåtarna på 1890-talet började trafikera Östra Lagnö i Stockholms skärgård skapades möjligheten för bland andra Albert Engström JAG Acke, Anders Zorn Gustaf Ankarkrona Elias Erdtman och Bruno Liljefors att bilda skärgårdens första konstnärskoloni år 1894. För Liljefors väcktes intresset för sjöfåglarnas liv just under en sommarvistelse på Östra Lagnö detta år. Året efter skilde han sig från sin första hustru Anna och ensamheten drev honom från den ena bostadsorten till den andra. Han gjorde under denna tid en rad utflykter ute i havsbandet där han utförde en mängd skisser som efterhand blev underlag för oljemålningar, ofta i det större formatet. 1908 köpte Liljefors Bullerö, ett stycke skärgård i Nämdö socken, där han skapade ett naturreservat för sina djurstudier. Hans berömmelse var nu fast grundad och marknaden för hans konst säkrad. Bullerö gav Liljefors den ensamhet han behövde för att arbeta och studera de sjöfåglar han fortsatt att måla. Sjöfåglarnas liv längst östersjökusten innebar en utvidgning av Liljefors motivvärld. Hans sätt att skildra fåglar, både de som snurrar över kobbarna i jakt på fisk och de som sitter stilla och vilar, skapar ett oerhört naturalistiskt och levande motiv så typiskt för Bruno Liljefors Grunden till hans sällsynta skicklighet och nästan kusliga talang att på ett diskret sätt förmedla tankar och ideer var hans talang att se. Hans enastående observationsförmåga kombinerad med hans känsla för dessa vilda djur, gör att han inte bara förmedlar vad ögat ser utan också de känslor synen väcker. Med till synes enkla medel lyckas Liljefors skildra både vindens riktning och fåglarnas rörelser. Tekniken i målningen Alfågelflock skiftar från långa svepande penseldrag i vågorna till de inkastade fläckar som hos några av fåglarna materialiseras till kroppar under den skyiga himlen. Detta är ett prov på ren impressionism, ett snabbt registrerande av betraktarens synintryck. I Sverige häckar alfågeln framför allt i fjälltrakterna som de lämnar på senhösten för att övervintra i Atlanten och i Östersjön. De återvänder under våren då de passerar genom Östersjön till häckningsplatserna. Östersjön hyser vintertid flera miljoner alfåglar och är en mycket viktig övervintringsplats för Skandinaviens och Rysslands alfågelbestånd.

25 May 2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

25 May 2011
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407