BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, av Johan Hindrich Remmers d.ä. (mästare i Stockholm 1754-1773), signerad IHREMRS samt Stockholms snickarämbetes stämpel, fanerad med jakaranda, amarant och plommon, brännförgyllda beslag, skiva av kalksten, beslagskedjor och handtag med dekor av växtornamentik, nyckelskyltar med rocailler, höjd 82, 127 x 59 cm; fanerskador, lagningar, skiva och lås från gustaviansk tid