Auction archive: Lot number 115

Byrå, rokoko, av Christian Linning

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK200,000 - SEK250,000
ca. US$22,880 - US$28,600
SEK160,000
ca. US$18,304

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK200,000 - SEK250,000
ca. US$22,880 - US$28,600
SEK160,000
ca. US$18,304

CHRISTIAN LINNING (mästare i Stockholm 1744-1779), byrå, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, fanerad med amarant, jakaranda och valnöt, förgyllda beslag, bukig form med midja, rundade hörn, parkettläggning en mosaik med friser och rombmotiv, beslagskedjor, dekor av akantus, rocailler, voluter och blomster, två nyckelskyltar i form av bevingade maskaroner, skiva av kolmårdsmarmor med dubbel kälning, märkt med rödkrita Linning, nyckel medföljer, höjd 85,5, 126 x 62 cm; smärre fanérlagningar och skador, skivan lagad PROVENIENS: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län Ingeborg Nordenfelt (1872-1940) gift med hovjägmästaren greve Claës Gustaf Lewenhaupt (1870-1945) Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län deras dotter Ingeborg Ulla Lewenhaupt (1907-2001) gift med friherre Oscar af Ugglas (1901-1984) LITTERATUR: Slott och herresäten i Sverige, Uppland, del I, Malmö 1967, sidan 346 & 348f, avbildad i interiör från Stora salongen på Lennartsnäs slott samt omnämnd Christian Linnings produktion under tre decennier ger en tydlig och mycket intressant bild av hur det svenska stilidealet förändrades från senbarock till rokoko. Hans tidiga produktion präglades av inflytande från tyska, holländska och engelska ideal, men från 1750-talet syntes de franska influenserna starkast. Hans senbarocka, buktiga byråar ersattes successivt under 1760- och 70-talet av mer kvadratiska former. Med åren följde han noggrant svängningarna inom smaken och tillverkade möbler i lättare och smäckrare former. Många av byråarna har förgyllda beslag och en skiva av den inhemska kolmårdsmarmorn, något som blev stilbildande för rokokons möbelkonst. Möbler från Linnings verkstad finns idag på bland annat Drottningholms slott och i Nordiska museets samlingar. Linning gick i lära hos Christopher Wellendorph d.y. från 1730 och blev gesäll 1734. Efter ett avlagt mästarprov i form av en sekretär till Stockholms snickerämbete 1746 fick han burskap samma år. 1744 blev han ämbetsmästare och var så fram till sin död 1779. Changes PROVENIENS/PROVENANCE: Aske herrgård, Håtuna socken, Uppsala län Ingeborg Nordenfelt (1872-1940) gift med hovjägmästaren greve Claës Gustaf Lewenhaupt (1870-1945) Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län deras dotter Ingeborg Ulla Lewenhaupt (1907-2001) gift med friherre Oscar af Ugglas (1901-1984)

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407