Auction archive: Lot number 2036

Byrå, sengustaviansk, av Georg Haupts verkstad

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$14,951 - US$18,689
SEK80,000
ca. US$11,961

Fine Art & Antiques
9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$14,951 - US$18,689
SEK80,000
ca. US$11,961

BYRÅ, högklassigt sengustavianskt stockholmsarbete, av Georg Haupts verkstad (1770-1784/89), fanerad med mahogny på blindträ av furu, förgyllda lister och beslag av mässing, skiva av brèche violette, rak form, fyra doserade lådor med dragringar, front och sidor med inkrustering av förgyllda mässingslister, kraftiga hörnstolpar med blindträ av ek, knappbeslag, kannelyrer med raka avslut, avslutande droppbeslag, avsmalnade ben med rakt avslutade kannelyrer och fothylsor, nyckel medföljer, höjd 85, 105 x 52 cm; skador och lagningar Stockholms Auktionsverk tackar möbelkonservator Johan Ekström, Uppsala, för värdefulla synpunkter. PROVENIENS: Adelsmannen kapten Bertil Stuart och hans maka Gabriella, född Wretman LITTERATUR: Lars Ljungström: Georg Haupt - Gustav III:s hovschatullmakare, Stockholm 2006, jämför skrivbord helt i mahogny av Haupt från 1767 sidan 28, se även skrivbord och spelbord från den senare delen i verkstadens produktion sidan 67 & 148f, jämför identiska konstruktionsdetaljer och lås sidan 72ff Slottssnickaren Georg Haupts namn är evigt förknippat med ett skimmer från Gustav III:s dagar. Genom alla de fantastiska intarsiamöbler känner de flesta av oss hans mästerskap. Den gängse bilden av Haupts produktion har varit de gustavianska möbler som han smyckade med utsökta intarsiaarbeten, inlagda med vaxer och effektfull skuggverkan i gravyren. I modern tid har bilden av denne gustavianska mästare fått omprövas då man för några år sedan fann en signerad rokokosekretär på Drottningholm, liksom det spelbord i rokoko som levererades 1772 till Stockholms slott. Den nu nyupptäckta byrån i sengustavianskt dräkt, helt klädd i mahogny, är ytterligare en pusselbit i kunskapen om Haupts verkstad. Den högklassiga möbeln ger vid första anblicken inte några associationer till mästaren, men det tekniska utförandet och konstruktionsmässiga detaljer är otvivelaktiga bevis för att möbeln härstämmar från Georg Haupts verkstad. Materialvalet med blindträ av furu, med inslag av ek i hörnstolparnas blindträ är en detalj som den parisskolade Haupt använde flitigt. Vidare är lådornas konstruktion, det inskjutna bakstycket och låskistorna exempel på Haupts känsla för konstruktion och kvalitet i minsta detalj. När Haupt blott 43 år gammal gick bort 1784, i sviterna av ett slaganfall, slutade hans verksamhet där den en gång tog sin början - i mahognymöblerna. I bouppteckningen efter Haupt fanns ett flertal färdiga och påbörjade arbeten i mahogny, kvarlämnade i verkstaden. Under rubriken Ferdigt giort arbete finns upptaget 2ne Magone Commoder med skifwor 4 RD. st., alltså fanns åtminstonde två färdiggjorda mahogny byråer av Haupt i verkstaden. När han i sin ungdom började sin resa i Paris mot mästartiteln fick han ett uppdrag av hertigen av Choiseul att tillverka ett skrivbord för hans slott Chanteloup. Denna möbel tillkom 1767 och är utförd i massiv mahogny med ett minimalt inslag av bronsbeslag. På samma sätt som i den aktuella byrå så har Haupt skurit in kannelyrer med raka avslut i hörnstolparna. Möjligheten finns också att byrån kan vara tillverkad under perioden direkt efter Haupts död då änkan Sara Haupt drev verkstaden vidare under ledning av verksgesällerna Peter Kyhlberg och Gustaf Adolph Ditzinger.

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

9 Jun 2014 - 12 Jun 2014
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407