Auction archive: Lot number 117

Carl Johan Fahlcrantz, Utsigt af Stockholm

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK75,000 - SEK100,000
ca. US$8,580 - US$11,440
SEK59,000
ca. US$6,749

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK75,000 - SEK100,000
ca. US$8,580 - US$11,440
SEK59,000
ca. US$6,749

CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Utsigt af Stockholm från södra sidan Signerad och daterad C Fahlcrantz 1850. Olja på duk, 99 x 134 cm. På baksidan spår av pappersetikett "Prinz, zu" inventarienummer 142 Samtida originalram PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län LITTERATUR: Emil Hultmark: Kungliga Akademien för de fria konsterna utställningar 1794-1887 - Förteckning över konstnärer och konstverk, Stockholm 1935, sidan 89, sannolikt omnämnd under utställningsår 1853, nr 2.

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407