CARL JOHAN FAHLCRANTZ 1774-1861 Utsigt af Stockholm från södra sidan Signerad och daterad C Fahlcrantz 1850. Olja på duk, 99 x 134 cm. På baksidan spår av pappersetikett "Prinz, zu" inventarienummer 142 Samtida originalram PROVENIENS: Lennartsnäs slott, Näs socken, Uppsala län LITTERATUR: Emil Hultmark: Kungliga Akademien för de fria konsterna utställningar 1794-1887 - Förteckning över konstnärer och konstverk, Stockholm 1935, sidan 89, sannolikt omnämnd under utställningsår 1853, nr 2.