Auction archive: Lot number 201

Carl Milles, Dianas jakt - 7 delar

SEK600,000 - SEK800,000
ca. US$89,125 - US$118,833

SEK600,000 - SEK800,000
ca. US$89,125 - US$118,833

CARL MILLES 1875-1955 Dianas jakt - 7 delar Signerad C. Milles. Grönpatinerad brons, varierande höjder, 21,5 - 52 cm. Gjutarmärkt L. Rasmussen, København PROVENIENS Rådman Richard Hultmarks samlingar, Linköping därefter i fil. dr Emil Hultmarks samlingar, Stockholm UTSTÄLLD Emil Hultmarks samling, Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm 1942, katalognr 226 LITTERATUR Albin Roosval (red): Svenska hem i ord och bilder, 1935, omnämnd sidan 109, "Hos krigsdomaren, förste rådmannden Richard Hultmark, Linköping Carl Milles är otvetydligt den svenska skulpturens främste mästare. Precis som många andra svenska konstnärer under artonhundratalets slut lockades han av den sprudlande, bohemiska och konstnärligt främjande tillvaron i Paris. Tack vare ett resestipendium från Svenska Slöjdföreningen möjliggjordes drömmen och under flera år skulle den franska huvudstaden vara hans hemvist. Här studerade han på École des Beaux-Arts och hämtade sin inpiration från den franske giganten Auguste Rodins mästerverk. Snart skulle framgångarna följa varandra. 1889 gjorde Milles sitt första framträdande på Salongen och året därpå tilldelades han silvermedaljen vid Världsutställningen i Paris. 1902 fick Milles det prestigefulla uppdraget att utföra Sten Sturemonumentet i Uppsala, detta uppmärksammades väl och räknas idag som hans stora konstnärliga genombrott. Han gifter sig med den tyska Olga och tillsammans börjar de utformningen av det magnifika konstnärshemmet Millesgården på Lidingö. Under 20-talet varvade Milles sin tid mellan en professur i modellering vid Kungliga Konsthögskolan och stora beställningsuppdrag från olika svenska städer. Detta följs av framgångsrika utställningar i Tyskland och på Tate Modern i London. Tanken att bosätta sig utomlands hade under en tid grott i familjen Milles medvetande - Olga trivdes inte riktigt i Sverige och Milles var nu internationellt erkänd. 1929 beger de sig så för första gången till USA, här får Milles många beställningar och två år senare erbjuds han en professur vid Cranbrook Academy of Arts. Paret beslutar således att lämna Sverige och flytta till Detroit i Michigan. 1936 doneras Millesgården till svenska folket, själv blir Carl Milles amerikansk medborgare 1945 men återvänder under ett par somrar till det forna konstnärshemmet. Efter tjugo år i USA väljer Milles slutligen att återvända till Europa. Dock lockar de sydligare breddgraderna, närmare bestämt Rom där Cranbrook Foundation ställt en bostad och ateljé till hans förfogande under hans resterande liv. Auktionens skulpturgrupp Dianas jakt består av sju bronser: Diana, två par jakthundar, två hindar och två vildsvin. Skulpturgruppen tillhörde inledningsvis krigsdomaren och förste rådmannen Richard Hultmark och återfanns i hans hem i Linköping, därefter i fil. dr Emil Hultmarks samling. Maj Sterner skriver i Svenska hem i ord och bilder 1935 om Richard Hultmarks hem: "Hela inre långväggen - mellan dörrarna till vardagsrum och hall - upptages av en bokhylla, på vilken sju pjäser i grön brons "Dianas jakt" av Carl Milles stå uppställda precis så, som konstnären själv vid besök här i hemmet ordnat dem. Man ser vildsvinen, de löpande jakthundarna, de flyende råbockarna och så Diana i mitten. Mot den guldbruna tapeten står den vackra gruppen synnerligt dekorativt."

13 Mar 2012 - 14 Mar 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

13 Mar 2012 - 14 Mar 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407