CHRISTIAN KROHG Norge 1852-1925 Fra Grønnegate 19 Signerad C Krohg. Olja på duk, 68,5 x 100 cm. Signed. Oil on canvas. PROVENIENS: Ingenjör Alf Prydz, Oslo LITTERATUR: Oscar Thue (red. Knut Berg): "Christian Krohg", Oslo 1997, jämför snarlikt motiv avbildat sidan 227 Under ett kort uppehåll i Kristiania sommaren 1893 målade Krohg bilden "Fra Grønnegate 19" [Thue kat. nr 267]. Oda Krohg Sascha Engelhart och Gunnar Heiberg sitter runt ett bord under lövverket. Bilden bygger på två inspirerande förstudier, den ena spontant utförd, den andra större och mer detaljerad. Odas barndomshem Grønnegate (Kristiania) kom att bli familjen Krohgs hemvist några år framöver.