Auction archive: Lot number 2522

Christian Krohg, Fra Grønnegate 19

Fine Art & Antiques
4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$12,132 - US$15,165
SEK95,000
ca. US$14,407

Fine Art & Antiques
4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
SEK80,000 - SEK100,000
ca. US$12,132 - US$15,165
SEK95,000
ca. US$14,407

CHRISTIAN KROHG Norge 1852-1925 Fra Grønnegate 19 Signerad C Krohg. Olja på duk, 68,5 x 100 cm. Signed. Oil on canvas. PROVENIENS: Ingenjör Alf Prydz, Oslo LITTERATUR: Oscar Thue (red. Knut Berg): "Christian Krohg", Oslo 1997, jämför snarlikt motiv avbildat sidan 227 Under ett kort uppehåll i Kristiania sommaren 1893 målade Krohg bilden "Fra Grønnegate 19" [Thue kat. nr 267]. Oda Krohg Sascha Engelhart och Gunnar Heiberg sitter runt ett bord under lövverket. Bilden bygger på två inspirerande förstudier, den ena spontant utförd, den andra större och mer detaljerad. Odas barndomshem Grønnegate (Kristiania) kom att bli familjen Krohgs hemvist några år framöver.

4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

4 Dec 2012 - 6 Dec 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407