Auction archive: Lot number 31

Ed (Edwin) Mieczkowski (b. 1929)

Opening
PLN120,000
ca. US$35,111

Opening
PLN120,000
ca. US$35,111

Ed (Edwin) Mieczkowski (b. 1929) "Decadonna", 1965 r. akryl/płyta pilśniowa, 61 x 61 cm sygnowany i datowany na odwrociu: 'EDWIN MIECZKOWSKI | "DECADONNA" | 24 x 24 INCHES | 1965' POCHODZENIE: - zakup bezpośrednio od artysty - kolekcja prywatna, Nowy Jork WYSTAWIANY: - Nowy Jork, Anonima Gallery , "Black/White and Gray Paintings 24" Square", 1966 - Londyn, Institute of Contemporary Arts, 1966 - Warszawa, Galeria Foksal, "Obrazy czarno-białe i szare", 1966 LITERATURA: - Obrazy czarno-białe i szare, katalog wystawy Grupy Anonima (Ernst Benkert, Francis Hewitt, Edwin Mieczkowski , Galeria Foksal, Warszawa 1966, s. 17 (spis prac eksponowanych, Edwin Mieczkowski poz. 1) Artysta zaliczany jest do twórców op-artu, chociaż sam nigdy nie lubił tego terminu. W swoich pracach badał wizualne i psychologiczne oddziaływania kolorów, kształtów i wzorów. W 1957 roku ukończył Cleveland Institute of Art, BFA oraz w 1959 roku Carnegie Tech. MFA. Od 1959 roku wykładał na Faculty Cleveland Institute of Art, a od 1963 roku na Western Reserve University. W 1960 roku Mieczkowski wraz z Ernstem Benkertem oraz Francisem Hewittem założył grupę artystyczną Anonima Group (1960-71). Sprzeciwiali się oni skrajnemu konsumeryzmowi oraz dostosowywaniu się artystów i ich sztuki do potrzeb widza. Celem ich twórczości było precyzyjne śledztwo naukowych fenomenów oraz psychologii percepcji optycznej. Działalności malarskiej towarzyszyła także aktywności pisarska, w postaci propozycji, projektów i manifestów. W 1966 roku prace artystów z Anonima Group zostały wystawione w warszawskiej Galerii Foksal na wystawie "Obrazy czarno-białe i szare". Prezentowana praca pochodzi właśnie z tej wystawy. Prezentująca w komunistycznej Polsce tak radykalne wystawy Galeria Foksal, uważana była za jedno z najważniejszych miejsc sztuki awangardowej na świecie. estymacja: 120 000 - 160 000

11 Dec 2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600

11 Dec 2014
Desa Unicum
Piękna 1A
00-477 Warsaw
Poland
biuro@desa.pl
+48 (0)22 1636600