Auction archive: Lot number 1328

Ernst Josephson, Erik XIV och Karin Månsdotter

Klassiska
12 Jun 2019
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$10,639 - US$13,299

Klassiska
12 Jun 2019
SEK100,000 - SEK125,000
ca. US$10,639 - US$13,299

Objektsbeskrivning ERNST JOSEPHSON 1851-1906 Erik XIV och Karin Månsdotter Signerad Ernst Josephson Akvarell/tusch på papper, 34,5 x 21 cm. PROVENIENS Stockholms Auktionsverk, Grafikauktion, 19 november 1984, katalognr 4155 därefter i svensk privatsamling Ernst Josephsons samtida såg i honom ofta bara målaren som efter insjuknandet började teckna, då blev han bara tecknaren. Men förhållandet mellan måleri och teckning var i själva verket inte så annorlunda före och efter sjukdomen. Att Ernst Josephsons storhet som tecknare uppmärksammades sent i hans konstnärliga liv är i och för sig riktigt, men detta gällde även många av hans konstnärskamrater. Som tecknare rörde sig Ernst Josephson i en sjudande kittel av motiv; religion, mytologi, teater, poesi, genre, porträtt, figurer och historia. För hans generation var Historia nästan alltid knuten till landets regenter där krig och andra dramatiska händelser betraktades i ljuset av kungen eller drottningen. I denna historiska tablå ser vi den olycklige kungen Erik XIV i fängelset med sin gemål Karin Månsdotter. Ernst Josephson var en banbrytare, en röjare av ny väg, men strängt taget bara för sitt eget konstnärskap. Ingen hade egentligen mod att följa honom på den smala, törnbeströdda och ensliga stigen som var hans. Ernst Josephsons konst, den som börjar med Strömkarlen och slutar först med konstnärens död, låter oss ana ett embryo till det expressiva moderna 1900-talet.

12 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

12 Jun 2019
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407