Objektsbeskrivning FRANZ KORWAN Tyskland 1865-1942 Frankrike Strand auf Sylt Signerad F Korwan. Olja på pannå, 34 x 50 cm. Franz Korwan född Sally Katzenstein, var en tysk-judisk landskapsmålare och kommunalpolitiker på ön Sylt. Han var förknippad med Düsseldorfer Malerschule. Sally är den välkända formen av Salomon. Hans namnbyte erkändes lagligt 1924. Den nordfrisiska ön Sylt i Nordsjön tillhör Schleswig-Holstein och dess norra udde är Tysklands nordligaste punkt.