GEORG ODDNER 1923-2007 Den dansande matrosen, Kiev 1955 Signerad Georg Oddner - Tio. Gelatinsilverfotografi, 24,5 x 34 cm. Late print. GEORG ODDNER "Liksom en vattendroppe hör ihop med havet, hör ögonblicket ihop med evigheten. Man gör en bild för att betrakta och behålla ett stycke tid, alltså ett ögonblick att återvända till." Orden är ovan är Georg Oddners. Fotografen som skulle bli en av de tongivande förgrundsgestalterna inte bara i Sverige utan även utanför landets gränser. Hans bildskapande sträcker sig över dryga halvseklet, många av hans bilder har väckt stor uppmärksamhet och betraktas idag som ikoner av sin tid. Tidigt visade Oddner ett intresse för musiken och inledde karriären som jazzmusiker i Putte Wickmans sextett, vid sidan av läste han kvällskurser på Konstfack. 27 år gammal bestämmer sig Oddner så för att lämna jazzen, han säljer alla sina tillhörigheter och köper en enkelbiljett till USA. Han vill satsa på en karriär som fotograf och lyckas med hjälp av ett introduktionsbrev från Sten Didrik Bellander få arbete som assistent hos den stora inspirationskällan Richard Avedon Efter några år i New York återvände Oddner till hemlandet och bosatte sig i Malmö. Huvudsakligen ägnade han sig åt reklam, reportage- och modefotografi och i takt med ryktbarheten växte också uppdragen. Efter ett väl uppmärksammat reportage i tidningen Veckojournalen om Sovjetunionen erbjöds han medlemskap i den internationella fotogruppen Magnum, men valde att avböja detta erbjudande. Istället var han med och startade det svenska fotografkollektivet Tio Fotografer i Stockholm 1958. Uppdragen ledde till många resor under 1950- och 60-talen till länder som Spanien, Japan, Vietnam, Peru och andra länder där han med en sällsynt innerlighet skildrat och förevigat de människor han mött genom åren. Författaren Jacques Werup har om Georg Oddners bilder uttryckt: "Georg Oddners känslighet för de avgörande ögonblicken är så utvecklad att den närmast lämnar honom åt en frustration över att kameran, tekniken så sällan hinner med att uppfatta vad ögat uppfattar. Denna besvikelse blir paradoxalt nog till något fruktbart, ett ständigt sökande, men inte efter de avgörande ögonblicken utan efter de eviga ögonblicken, de som ständigt pågår."