Auction archive: Lot number 1747

Georg von Rosen, Blomstermarknad i Brabant

Fine Art & Antiques
4 Jun 2013 - 6 Jun 2013
SEK200,000 - SEK300,000
ca. US$30,379 - US$45,569
SEK200,000
ca. US$30,379

Fine Art & Antiques
4 Jun 2013 - 6 Jun 2013
SEK200,000 - SEK300,000
ca. US$30,379 - US$45,569
SEK200,000
ca. US$30,379

GEORG VON ROSEN 1842-1923 Blomstermarknad i Brabant på 1500-talet Signerad och daterad von Rosen 1878-81. Olja på duk, 100 x 128 cm. PROVENIENS I arv inom familjen von Rosen fram till nuvarande ägare LITTERATUR Erik Wettergren: Georg von Rosens konst, SAK 1919, katalognr 103 Albin Roosval (red): Svenska Hem i ord och bilder, 12.e årgången, Stockholm 1924, avbildad i interiör sidan 55 (greve Reinhold von Rosens hem) Georg von Rosen var en målare av den traditionellt akademiska skolan. Han föddes i Paris 1843 där hans far var generalkonsul, vid fem års ålder flyttade familjen till Sverige. När von Rosen var tolv år började han i Konstakademiens principskola där han fortsatte till 1861. Året därefter begav han sig till världsutställningen i London. von Rosen påverkades där mycket starkt av belgaren Henri Leys målningar som visade historiserande scener från medeltiden och renässansen, själv har han berättat om de omvälvande intrycken: "Stående hvar dag i flere timmar, försjunken i åskådandet af dessa om en snart sagdt öfvermänsklig intuition vittnande bilder, som likväl flertalet i den stora hopen med likgiltighet skred förbi, drömde jag mig tillbaka in i en hänsvunnen tid och för mina yttre ögon försvann hela den öfriga utstllningen, den omgifvande mängden, ja hela den exsterande verlden! Då jag lemnade London, var jag på 14 dagar vorden 300 år äldre." Fascinationen för den belgiska konstnärens måleri föranledde von Rosen att bege sig till Antwerpen och söka upp Leys hos vilken han därefter tillbringade en tid. Tillbaka i Sverige utförde han målningen Sten Sture d.ä. intåg i Sverige som visar Leys influenser. Målningen belönades med kunglig medalj och uppskattades på grund av sitt bildspråk av Oscar II. von Rosen begav sig därefter iväg på olika studieresor i världen, till Egypten, Palestina, det Osmanska riket, Grekland och Ungern. Han tillbringade också långa perioder i Rom och München innan han återvände till Sverige 1871. Efter hemkomsten målade han sin kanske mest välkända komposition av Erik XIV och Karin Månsdotter. Auktionens målning visar en scen från blomstermarknaden i Brabant på 1500-talet. Målningen är utförd 1878-81 men redan 1869 hade von Rosen målat motivet i akvarell. Om akvarellen skriver Erik Wettergren: "Scenen är ett torg, begränsadt t.v. af en gotisk pelargång och mot fonden af värdshuset 'In ter Vos's' fasad af höga fönster och skulpterade stenväggar samt ett bofälligt tegelhus. På torget ett myller af människor som vandra bland en rikedom af blommor. Det är en dämpad färgskala med den diskreta grönskan som fond till blommornas ljusa färger, klädernas gråblå, grågula och varmröda toner. Arkitekturen i grått och grårödt." Georg von Rosen blev 1872 ledamot av Konstakademien, mellan 1880-1908 verkade han som professor samt dess direktör i två olika perioder, 1881-1887 och 1893-1899. I sin roll som akademiens direktör kom von Rosen i konflikt med den nya generationens konstnärer som krävde en förändring av den traditionsinriktade utbildningen och utställningsverksamheten, de så kallade opponenterna.

4 Jun 2013 - 6 Jun 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

4 Jun 2013 - 6 Jun 2013
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407