Auction archive: Lot number 1769

Gustaf Adelswärd, Tvätterskor på stranden, Etretat

Fine Art & Antiques
12 Jun 2012 - 14 Jun 2012
SEK300,000 - SEK400,000
ca. US$42,349 - US$56,466
SEK300,000
ca. US$42,349

Fine Art & Antiques
12 Jun 2012 - 14 Jun 2012
SEK300,000 - SEK400,000
ca. US$42,349 - US$56,466
SEK300,000
ca. US$42,349

GUSTAF ADELSWÄRD 1843-1895 Tvätterskor på stranden, Etretat - Normandie Signerad och daterad G. Adelswärd 1892. Olja på duk, 126 x 200 cm. På den normandiska stranden pågår en febril aktivitet. Det är en vacker dag och solens strålar speglar sig i de vita kritklipporna, segelbåtarna och strandens stenar. Överallt sitter kvinnorna utplacerade och ägnar sig hängivet åt det tunga arbetet med den smutsiga tvätten. I bakgrunden tronar Falaise d'Amonts karakteristiska klippa med La Chapelle Notre Dame de la Garde, kapellet som tillägnas fiskarnas skyddshelgon. Kvinnornas arbete betraktas nyfiket av den unga flickan. Elegant klädd enligt rådande mode i en vacker blå kjol och ljusare blus, ljusbruna läderskor med snörning och klack och med den veckade hatten på huvudet och håret i en fläta som hålls ihop av det blå sidenbandet som matchar livet. I handen håller hon en läderboll. Hon har avbrutit sin lek och istället fängslats av det skådespel som utspelar sig på stranden. Kanske tillhör hon någon av traktens finare familjer, kanske är hon en tillrest sommargäst. Gustaf Adelswärd har som många av dåtidens främsta konstnärer vänt sig till det normandiska friluftsmotivet och här funnit en inspirerande scen att hänge sig åt. I en realistisk skildring låter han den lilla byn Etretat - med den för området karakteristiska hamnstadens arkitektur utgöra sitt motiv. Han finner i det vardagliga det sköna och skapar en dramatisk och spännande komposition med ett spännande utsnitt och starka kontraster i färgskalan. Han visar på ett utsökt sätt sina färdigheter inom det franska friluftsmåleriet. Gustaf Adelswärd har en sparsmakad produktion. Han föddes i Lyon som son till en kapten i den franska generalstaben, friherre Renauld Oskar Adelswärd, och Amelie Steiner. Fadern skulle därefter bli chef för nationalgardet i Nancy och medlem av den franska riksförsamlingen. Förvånande nog valde sonen alltså en konstnärlig bana. Mer naturligt hade säkerligen varit att följa familjen, som tillhörde samhällets övre skikt, och ägna sig åt en karriär inom exempelvis politiken eller militären. Adelswärd studerade för Léon Bonnat i Paris och skulle med tiden bli en framgångsrik och uppskattad konstnär. Han reste och målade mycket. I produktionen finner vi vid sidan av det franska landkapet även motiv från Italien och södra delarna av Tyskland. Han ställde ut på Salongen och i Stockholm under 1880-talets slut och 1890-talets början. Dessvärre avled han 1895, endast 52 år gammal, vilket föranleder oss att fundera över hur hans ställning inom konsthistorien hade tett sig om han hade fått fortsätta utveckla sitt måleri.

12 Jun 2012 - 14 Jun 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

12 Jun 2012 - 14 Jun 2012
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407