Auction archive: Lot number 31

Gustaf Fjaestad, Vinterlandskap

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK50,000 - SEK60,000
ca. US$5,720 - US$6,864
SEK50,000
ca. US$5,720

The Evening Sale
5 Jun 2018
SEK50,000 - SEK60,000
ca. US$5,720 - US$6,864
SEK50,000
ca. US$5,720

GUSTAF FJAESTAD 1868-1948 Vinterlandskap Signerad och daterad G Fjaestad 94. Olja på duk, 41 x 30 cm. PROVENIENS Gåva av konstnären till Carl Liljefors (1862-1940), bror till Bruno Liljefors (1860-1939) därefter i arv inom familjen till 2018 Målningen, tidigare opublicerad, utgör en av Fjaestads tidigaste kända målningar med vintermotiv. Vintermotiv kom att bli Fjaestads signum som konstnär, nationellt såväl som internationellt. De hittills tidigaste kända målningarna av Fjaestad med vintermotiv är samtliga odaterade, men anses vara utförda omkring 1893-94; "Gångsätravinter", 32 x 40.5 cm., utförd på Gångsätra på Lidingö där hans Kusin Johann Fjaestad bodde, "Ankarcronas gård", 41 x 31 cm., utförd på konstnären och idrottsmannen Gustaf Ankarcronas gård i Tällberg i Dalarna, och "Vinter-Kvarnbo", 40 x 50 cm., utförd på Kvarnbo, Bruno Liljefors hem norr om Uppsala, Den sistnämnda, vilken troligtvis föreställer mjölnarens stuga, är utförd på baksidan av en målning betitlad "Det gamla slottet", daterad 1894. I målningen ses Fjaestads skugga falla på snön (A. Fjaestad-Nordmark, Fjaestads konst, 1999, nr. F 49-51, samtliga illustrerade i färg s. 155) (Fig. 1-3). Parallellt med sina konstnärliga studier på Konstakademien 1891-92 och Konstnärsförbundets skola 1893, var Gustaf Fjaestad en framstående idrottsman och tillhörde den svenska eliten i skridsko och cykel. Han erövrade 1891 världsrekordet i skridskolöpning på 1 engelsk mil i Hamnar i Norge och segrade följande år i den första cykeltävlingen i landet öppen för alla, "Mästerskapsridt för Sverige", 10 km samt i det första cykelloppet Mälaren runt. Samma år blev han svensk mästare i 10000 meter på cykel i Uppsala. Cykelloppet i Uppsala firades med fest på kvällen på Flustret. Fjaestad träffade där för första gången Bruno Liljefors och dennes ene bror Carl. I samband med sammankomsten på Flustret bjöd Bruno Liljefors in Fjaestad till Kvarnbo. Detta kom att bli början på en nära vänskap dem emellan. Förutom konstnärsyrket förenades de i sina intressen för idrott.2 Även Liljefors två bröder, Carl och Pontus, hade ett starkt intresse för sport och friluftsliv. Tillsammans hade de tre bröderna bildat akrobatgruppen Bröderna Manzondi, vilken höll mycket hög klass. Bland annat uppträdde de på Kungliga Operan och Sveasalen. Efter avslutade studier vid Konstnärsförbundets skola blev Fjaestad 1893 Liljefors medhjälpare vid dekoreringen av Dioramat på Biologiska museet i Stockholm vilket invigdes samma år. Mellan 1892-5 var Fjaestad en ofta sedd gäst på Kvarnbo där han kom att utföra flera tavlor, sommar- såväl som vintertid. 1893 målade Liljefors en tavla föreställande Fjaestad deltagande i ett cykellopp (A. Fjaestad, Gustaf och Maja Fjaestad - ett konstnärspar, 1981, s. 22 ill. I färg; A. Fjaestad-Nordmark, op. cit., 1999, ill. 161, s. 225) (Fig. 4). Förutom de två ovannämnda målningarna, den odaterade "Vinter-Kvarnbo" samt "Vinter, Kvarnbo" , är två ytterligare målningar av Fjaestad utförda på Kvarnbo kända; en målning föreställande Bruno Liljefors i sin ateljé på Kvarnbo, daterad 1893, 30.4 x 29.4 cm. (A. Fjaestad-Nordmark, op. cit., nr. F 43, ill. s.151) (Fig. 5) och "Klar höstdag - Kvarnbo", 52 x 31 cm., daterad 1894 (idem., nr. F 47) (Fig. 6). Inspirerad av Liljefors lät Fjaestad bygga ett litet hus med kamin på trämedar och tältväggar som kunde förflyttas av en häst till de ställen han ville måla så att han skyddades från vind och kyla (op. cit., s. 171). Den aktuella målningen skänktes av Fjaestad till Liljefors bror Carl. Detta tyder på att den tillkommit under en av hans vistelser på Kvarnbo. I likhet med de målningar med vintermotiv från samma period av Fjaestad som tidigare är kända, visar målningen i sin japansk inspirerande komposition, inflytande från Liljefors vars målningar under denna period kännetecknas av en japansk kompositionsteknik vilken Liljefors tog till sig under sina vistelser i Paris på 1880-talet. Fjaestads målningar med vintermotiv utförda 1893-94 uppvisar e

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407

5 Jun 2018
Stockholms Auktionsverk
Nybrogatan 32
? Stockholm
Sweden
info@auktionsverket.se
+46 (0)8 4536750
+46 (0)8 242407